Zmáčknout tlačítko reset křečka

25. února 2013 v 17:28 | Cristeena |  myšlenky
24. listopadu 2012

Šest hodin odsezených na bobku v MeetFactory. Záda mě bolela jak něco a na to, že hlavním důvodem mé účasti bylo přiučit se něco o copywritingu, psaní textů, které prodávají, jsem dostala spíš trochu obecnější lekci. A ne, nebylo to zrovna to, že se příště musím drát dopředu, abych si zabrala židli s opěradlem... Nebo snad jo?

Poslechla jsem si řadu přednášek týkajících se psaní a schopnosti prodávat, ale chvílemi jsem měla pocit, že to snad zabalím, umřu nudou a bolestí zad a tak nějak nazdar. Nevzdala jsem to a pár věcem se přiučila; třeba jakože psát články za stovku je na H a slovíčkem "můžete" ještě nikdo moc lidí nepřesvědčil.
Ale až jedna z posledních přednášek mě nabudila. Já nechci být křeček a ještě k tomu trpící prokrastinací. Prokrastinace, až chorobná neschopnost se k něčemu dokopat, je strašákem nejen pisálků, v tom mi jistě dáte za pravdu. Je právě tím, co nás odrazuje od cvičení, ačkoli jsme si právě slíbili, že se sebou už fakt něco uděláme, tím, co nám brání v učení se na test z chemie.

Křeček?

Jo, křeček. Vědci pozorovali křečka v akvárku, přiklopeném průhledným sklem. První den malý hlodavec skákal. Skákal pořád a tak vysoko, že se pokaždé udeřil do hlavy. Druhý den skákal o něco méně. Třetí den opět méně. A méně a méně, až jednoho dne přestal skákat úplně. Po odklopení skleněného vršku se už nikdy nepokusil vyskočit.
Připomíná vám to něco?

Vlastně to celé funguje na principu začarovaného kruhu.
Nic nedělám - mám výčitky - pochybuji o sobě - cítím se bezcenný - nic nedělám... A pořád dokola.
Seděla jsem na konci haly a fascinovaně sledovala přednášku. V tu chvíli mi došlo, že na tomhle principu funguje většina mých životních chyb. Už nemluvím o psaní. Co spíš takové vztahy.

Prosím, já nechci být křeček

Bojujte s tím. Zmáčkněte pomyslné tlačítko reset a zbavte se svého křeččího já. Zarazte začarovaný kruh už u startu. Udělejte něco. Nebudete mít výčitky, nebudete pochybovat a cítit se bezcenně. Jaký je váš sen? Chcete napsat knihu? Tak směle do toho. Ale zkuste si pro začátek práci ulehčit a místo širokého pojmu "napsat knihu" si poručte během dne napsat pár odstavců. A budete venku.

Za informace jsem vděčná Petru Ludwigovi a jeho přednášce "Co mě psaní knihy o prokrastinaci naučilo o prokrastinaci". Kniha má vyjít na přelomu ledna a února příštího roku. Slibiju, že si jí koupím. A zcela nestranně to doporučuji i vám.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama