Schovej mě přede mnou

25. února 2013 v 17:39 | Cristeena |  myšlenky
Oklepala jsem si hnědé kozačky o zamrzlý chodník a nastoupila do vyhřátého autobusu. Do nosu mne praštila silná vůně, známá z auta mé babičky. Před čelním sklem se nespořádaně pohupovaly vybledlé stromečky: prý mají vonět. Nesnáším ten smrad.
Sundala jsem si tenké šedé rukavice a zkřehlými prsty neohrabaně zašátrala v zadní kapse džín. Za celý život jsem si nebyla schopná pořídit pořádnou peněženku a nejednou jsem kvůli tomu drobné na autobus vytratila. Tentokrát naštěstí ne. Automaticky jsem starému řidiči podala těch pár korun, vzala si lístek a jako pokaždé ten malý papírek přeložila na půl a uschovala do zadní kapsy. Opět. Už se nedivím, že nejsem schopná nikdy nic najít.


Letmo jsem si prohlédla lidi uvnitř autobusu. Nejeden z nich si mě prohlížel, ale jako by z mých očí sršely jiskry; každý, kdo pohledem zavadil o můj, ucukl a odvrátil se. Ačkoli celá přední část byla volná, přešla jsem tam, kde je určený prostor pro kočárky, a postavila se čelem k oknu. Prohlížela jsem si zašedlé náměstí a podobně pochmurné obličeje lidí. A věděla jsem, že i já jsem nasáklá tou sychravou atmosférou. Proto se odvraceli?


Musela jsem působit doopravdy nepříjemně, zvlášť já. Kde jsem udělala chybu? Bylo to snad už na začátku, když jsem se ve městě poprvé ukázala? Byla jsem tak zničená tím, co se dělo, že jsem si postavila dokonalé základy pro pověst bezcitné ledové královny. A teď, s závanem studeného venkovního větru v zádech, jsem musela působit neobvykle chladně.
Proč jsem taková? Jako malá jsem toužila mít respekt a být ta tajemná. Naučila jsem se to, ale nikdy ne to ovládnout. Až se mi celá tahle hra vymkla z rukou a teď nevím, kde je hranice mezi respektem a strachem. Udělalo se mi ze mě zle, protože jenom já věděla, proč. Proč taková jsem. Jen zástěra zbabělé holky, která se bojí ukázat, že není dokonalá. Holky, která nechce ukázat, že i ona se bojí. A proto se schovává sama před sebou, někde uvnitř hluboko skrytá pod závojem hrané bezcitnosti.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama