Ranní dávka stereotypu

24. února 2013 v 21:39 | Cristeena
88a419ebdb93bbc119474a5d1054c447_large

Denně potkávám spoustu lidí. Všichni jsou na pohled stejní. Možná právě rychlými kroky prochází šedivým městem se sklopenou hlavou, ale i tak mne zaujmou. Snad je to jen starší pán, co se svými dvěma fenkami každé ráno, den co den, chodí do zdejšího obchodu. Má na sobě tepláky, bílé triko a jednoduchou vestu; typický, na pohled nezajímavý, postarší muž. Ale co když má někde za sebou, v minulosti a vzpomínkách, vrytý fascinující životní příběh?
Míjím se s ním každé ráno cestou do školy. Jedna z fen čile pobíhá vpředu a pokaždé mě zaujatě očuchává. Druhá se unaveným krokem zasloužilé psí dámy šourá vzadu, ačkoli ještě na začátku tohoto školního roku také radostně poskakovala kolem svého pána. A já teď sleduji jak postupně slábne.
U obchodu, před kterým se s pánem a jeho fenkami potkávám, opět postávají kouřící středoškoláci. Prohlíží si mě povýšenými pohledy, které ale i přes značnou dávku pobavení nad malou holčičkou ze základky, jakou pro ně jsem, obsahují podivnou směsici zaujetí s nezájmem.


Vcházím do nepříliš zalidněného supermarketu vybaveného ostrými světly, ze kterých mi pokaždé začnou slzet stále ještě opuchlé oči. Do nosu mne praští vůně čerstvého pečiva, které zde ve skutečnosti není k nalezení. Známe ty obchodní triky, ne? Ze všech stran křičí cedulky zaručující nejnižší ceny a nejúžasnější akce. Potkávám několik dalších lidí, kteří denně, ve stejný čas jako já, stíhají poslední rychlý nákup čehosi jedlého ke svačině a s hlavou plnou úkolů, na které nesmí zapomenout, dobíhají vystresovaně k pokladně. Jako zvířata bojují o nejpřednější místo ve frontě, nahrnou svůj nákup na pás a možná si ještě stíhají zakoupit cigarety u unavených a znuděných žen za pokladnou.

Já mám vždy času dost. Procházím mezi regály, jako při slalomu a zastavuji se u čehokoli co mě jen krapet zaujme. Stačím se podívat na ubohý obsah rajčat v kečupu, omrknout aktuální nabídku Tchibo, alespoň se pokochat nabídkou čokolády, kterou si ze zdravotních důvodů nikdy nebudu moct bez obav dát a v neposlední řadě především zhodnotit ceny všech značek brambůrků. Já přeci nespěchám, spíše naopak. Vždyť mám ještě půl hodiny, kterou bych stejně jen strávila čekáním za školou. Obzvlášť v zimě přišlo vytápěné prostředí supermarketu vhod.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama